Stanowisko Zarządu Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego – Poznań Sp. z o.o. dotyczące artykułu opublikowanego przez Radio Zet w dniu 18.07.2024, pt. „Części do irańskich dronów bojowych z polskiej państwowej firmy. Ujawniamy ustalenia ABW”, którego autorem jest Pan Mariusz Gierszewski.
Zarząd Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego – Poznań Sp. z o.o. pragnie ustosunkować się do informacji zawartych w artykule, którego autorem jest Pan Mariusz Gierszewski.
Artykuł opublikowany przez Radio Zet w dniu 18.07.2024, insynuuje udział
WSK Poznań Sp. z o.o. w zaopatrywaniu irańskiego przemysłu zbrojeniowego i wykorzystywanie komponentów, wyprodukowanych przez Spółkę do celów wytwarzania dronów bojowych przez Iran, ze szczególnym uwzględnieniem modelu Shahed 136. Jednoznacznie Spółka zaprzecza tym informacjom.
WSK Poznań Sp. z o.o. nie dostarczała swoich produktów do sektora zbrojeniowego Iranu.
Informacja jaką przytacza, dziennikarz Pan Mariusz Gierszewski, prawdopodobnie pochodzi z 2022 roku i została opublikowana w raporcie przez „INSTITUTE FOR SCIENCE AND INTERNATIONAL SECURITY”. Części układu paliwowego jaki wymieniony jest w raporcie nie zostały wyprodukowane przez WSK Poznań sp. z o.o. Pełna treść raportu znajduje się pod linkiem https://isis-online.org/isis-reports/detail/iranian-drones-in-ukraine-contain-western-brand-components
Fakt braku dowodów na wykorzystanie produktów WSK Poznań Sp. z o.o. w konstrukcjach dronów bojowych potwierdził również w dniu 18.07.2024, prokurator Pan Przemysław Nowak.
Z technicznego punku widzenia, pompy wytwarzane przez WSK Poznań Sp. z o.o. nie spełniają podstawowych założeń technicznych do zastosowania w konstrukcjach dronów, które przytaczane są w artykule. Drony Shahed 136 wyposażone są w silnik MD550 dwusuwowy, czterocylindrowy, zasilany za pomocą gaźników o zapłonie iskrowym, którego waga „na sucho” nie przekracza 16 kg. Natomiast pompy produkowane przez Spółkę są licencyjnymi wersjami, pomp rotacyjnych do stosowania w silnikach diesla o zapłonie samoczynnym o mocy nie przekraczającej 120 KM stosowanych w ciągnikach rolniczych z układem wtryskowym. Oznacza to, że pompa nie jest przystosowana do pracy z innym paliwem niż olej napędowy, sposób konieczności mechanicznego napędu układu oraz jej waga w zależności od modelu wynosi od 5 do 11 kg (co stanowiłoby od 30% do około 70% masy silnika stosowanego w konstrukcji dronów), wyklucza jej możliwości zastosowania w konstrukcjach lotniczych. Spółka uważa, że ustalenia te potwierdzi opinia zlecona biegłemu, przez Prokuraturę Krajową w ramach prowadzonego śledztwa.
Pompy produkowane przez Wytwórnie Sprzętu Komunikacyjnego – Poznań, są zaprojektowane w technologii pozwalającej na wieloletnią ich eksploatacje a sam produkt jest relatywnie drogi. Co z kolei powoduje, że nie istnieją przesłanki do zastosowania pomp w konstrukcjach, które są zaprojektowane jako maszyny jednorazowe.
Wartym zaznaczenia jest fakt, że większość części wchodzących w skład pomp wytwarzanych przez WSK Poznań Sp. z o.o. jest znamionowana logiem producenta. W ogólnodostępnych materiałach filmowych, opublikowanych przez stronę ukraińską, z inspekcji silników pozyskanych podczas działań wojennych nie występują części pochodzące z Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego – Poznań.
Faktem jest, że Prokuratura Krajowa prowadzi śledztwo, w sprawie sprzedaży produktów (pomp paliwowych, posiadających status towarów o podwójnym zastosowaniu) bez odpowiedniego zezwolenia. Jednak w sprawie nie pojawia się wątek znalezienia przez stronę ukraińską części i/lub pomp pochodzących z WSK – Poznań ani też zaopatrywania przez Spółkę irańskich producentów dronów.
Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego – Poznań Sp. z o.o. wzywa dziennikarza, Pana Mariusza Gierszewskiego oraz redakcje Radia Zet do zamieszczenia obszernego sprostowania i przeprosin za zawarte w artykule niedokładne i szkodzące wizerunkowi Firmy informacje.
Publikacja artykułu i powoływanie się na nią przez zagraniczne media, uniemożliwiła kontynuacje rozmów handlowych z nowymi klientami oraz postawiła pod znakiem zapytania współpracę z obecnymi partnerami biznesowymi. Oznacza to, że sytuacja Spółki, nie będącej w najlepszej kondycji, w ciągu jednego dnia uległa dramatycznemu pogorszeniu.